TS k vyhláseniu Aby pravda dostala šancu

16. august 2007

Za necelý mesiac od zverejnenia vyhlásenia „Aby pravda dostala šancu“ podporilo jej znenie 822 slovenských občanov a 63 občanov okolitých krajín. 

Medzi nimi je aj mnoho osobností slovenského spoločenského života. Signatári vo vyhlásení apelujú na spravodlivé vyšetrenie prípadu Hedvigy Malinovej. Zároveň zdôrazňujú, že slovenské orgány činné v trestnom konaní doteraz nezodpovedali na množstvo podozrení zo závažných chýb, ktoré sa mohli počas vyšetrovania udiať.

Aliancia Fair-play tento týždeň zastavila na internete možnosť uvedenú výzvu podporiť. Informácie o výzve a jej podpore odošle listom predsedovi vlády Robertovi Ficovi, podpredsedovi vlády Dušanovi Čaplovičovi s pôsobnosťou pre oblasť ľudských práv, ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi.

Signatári považujú za mimoriadne dôležité, aby si orgány činné v trestnom konaní vážili ľudský život každého z nás, chránili nevinných a svojim odborným, nestranným postupom dokázali zabezpečiť dôkladné vyšetrenie trestných činov. Domnievajú sa, že neochota odpovedať na kladené otázky k vyšetrovaniu môže výrazne naštrbiť dôveru verejnosti v políciu a prokuratúru. 

Pretože orgány činné v trestnom konaní doteraz neodpovedali na dôležité otázky o postupe vyšetrovateľov, Aliancia Fair-play zašle prezidentovi Policajného zboru Jánovi Packovi vyhlásenie „Aby pravda dostala šancu“ spolu s otázkami, na ktorých zodpovedanie má verejnosť právo.

V prílohe pripájame celé znenie vyhlásenia a tiež otázky pre prezidenta Policajného zboru.


Za Alianciu Fair-play
Zuzana Wienk
výkonná riaditeľka

AFP, 16.8.2007

Scrolltotop-sk