SDKÚ a Smer ťaží problém. Dary

23. september 2008

Podozrivé dary má nielen HZDS, ale aj Smer a SDKÚ. Obe strany si roky prenajímajú kancelárie pod cenu bez toho, aby to uvádzali vo finančnej správe. Podľa Aliancie Fair–play tak Ficova, ako aj Dzurindova strana porušujú zákon.

BRATISLAVA – Podozrivé dary má nielen HZDS, ale aj Smer a SDKÚ. Obe strany si roky prenajímajú kancelárie pod cenu bez toho, aby to uvádzali vo finančnej správe. Podľa Aliancie Fair–play tak Ficova, ako aj Dzurindova strana porušujú zákon.

V bratislavskom Ružinove sa platí za prenájom kancelárskych priestorov na rok za štvorcový meter 3 500 korún (116 eur) a viac. SDKÚ a Smer však účtuje za jeden rok 250 korún (8,3 eura) za štvorcový meter. „Zákon vyžaduje, aby rozdiel medzi výhodnou a bežnou komerčnou cenou priznali ako dar,“ tvrdí Zuzana Wienková z Aliancie Fair–play. To ani jedna z nich od roku 2001 neurobila. V rozpore so zákonom je aj to, že výhody prijali od mestskej časti, čo zákon zakazuje.

Smer chyby v účtovníctve vylučuje. „Nešlo o žiadny dar,“ povedal ústredný tajomník strany Ján Richter. Argumentuje tým, že výhodnejší nájom ponúklo samotné ružinovské zastupiteľstvo všetkým stranám bez toho, aby niekoho zvýhodnilo.

Uznesenie, že strany budú platiť 250 korún ročne za štvorcový meter, schválili ešte v roku 1998. „To je obvyklá cena pre politické strany v mestskej časti Ružinov,“ dodal Richter.

SDKÚ argumentuje tým, že nechala lacnejšie priestory na vlastné náklady dobudovať a zrekonštruovať. „V žiadnom prípade nemožno hovoriť o prijatí akéhokoľvek daru,“ tvrdí hovorca strany Martin Maťko. Dodal, že v Ružinove si SDKÚ prenajíma menšiu časť priestorov aj za komerčné ceny – 3 700 korún ( 122,82 eura) za štvorcový meter.

Aliancia vypočítala, že kým Smer na lacnom nájme od roku 2001 ušetril 1,5 milióna korún (49 790 eur), Dzurindovej SDKÚ ostali k dobru zhruba tri milióny korún (99 581 eur). Väčšia časť podľa Wienkovej nezákonných darov je však už dnes premlčaná.

Smer si dnes prenajíma od Ružinova už len jeden menší priestor, na ktorom podľa odhadu aliancie ročne usporí okolo 70–tisíc korún (2 323 eur). SDKÚ však môže podľa Wienkovej prísť na pokute až o 4 milióny korún (132 775 eur).

Prenájom pod cenu funguje v Ružinove už štvrté funkčné obdobie. Uznesenie výhodné pre strany prijalo mestské zastupiteľstvo ešte za starostu Richarda Voleka (HZDS). Prežilo dve funkčné obdobia pôsobenia Pavla Kuboviča z SDKÚ. Prečo ho nedal zrušiť, nepovedal. „Keď som prišiel do úradu, už bolo prijaté,“ poznamenal. Hovorca Ružinova Maroš Smolec tvrdí, že starosta Slavomír Drozd (Smer) ho pred rokom navrhol zrušiť, čo mestská rada odmietla.

Prípadom by sa mal zaoberať parlamentný finančný výbor. „Môj subjektívny názor však je, že nešlo o dar,“ povedal šéf výboru Jozef Burian (Smer). Podnet, aby ministerstvo financií vymeralo HZDS pokutu za „igelitkové“ dary v hodnote 11 miliónov korún (365 133 eur), výbor minulý týždeň zamietol.

Za celé toto volebné obdobie dostanú strany od daňových poplatníkov vyše 165 miliónov korún (5 476 996 eur). Dostávajú ich na základe finančných správ, ktoré kontroluje Burianov výbor.

Pravda, 23.9.2008

Scrolltotop-sk