Media-header-logo
Všetko
Dlhodobo sledujeme, či naši politickí reprezentanti a štátna správa dodržiavajú pravidlá. V tejto sekcii nájdete materiály z našej práce - všetko od fotografií z podujatí až po videá z diskusií.
Media-header-logo
Dokumenty
Naša práca je o dokumentoch, dokumentoch a ešte raz dokumentoch. Nájdete tu tie najzaujímavejšie. Také, ktoré sme získali a ukazujú zneužívanie či aroganciu moci, ale aj analýzy slobody médií či závery z našich workshopov.
Media-header-logo
Fotografie
Korupcia alebo otvorenosť sa, žiaľ, fotia iba veľmi ťažko. Ale nájdete tu zábery z našich diskusií a podujatí a aj čo to z nášho zákulisia.
Media-header-logo
Videá

Raz vidieť je ako stokrát počuť. A videozáznam sa spochybňuje oveľa ťažšie ako obyčajná nahrávka. Nájdete tu najmä naše záznamy z diskusií, prednášky inšpiratívnych spíkrov, profily Bielych vrán či nahrávky zo súdov.

Media-header-logo
Audio
Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Ale nie vždy máme obraz k dispozícii. Napríklad keď je zakázané filmovať alebo rozprávame v rádiu. Nájdete tu všetky naše zvukové záznamy. Najmä glosy Zuzany Wienk na Rádio_FM.
 

Kompletný prepis:

AFP: Čo znamená dnešné rozhodnutie Ústavného súdu pre Jozefa Čentéša?

PETER KUBINA: Znamená potvrdenie toho, čo sme tvrdili od začiatku - že jeho právo na prístup k verejnej funkcii za rovnakých podmienok bolo bývalým prezidentom porušené. Teda znamená to to, že vo väčšine sme s našou sťažnosťou uspeli.
Znamená to aj to, to je tá druhá časť, že vzhľadom na to, ako Ústavný súd rozhodol, tak zároveň je to ako keby hrubou čiarou za tou celou kauzou kvôli tomu, že vlastne nevrátil Ústavný súd sťažovateľovi status kandidáta na vymenovanie za Generálneho prokurátora, nebolo to vrátané prezidentovi na ďalšie konanie.

AFP: Takže kreslo Generálneho prokurátora sa Jozefovi Čentéšovi už vrátiť nemôže?

PETER KUBINA: Nie. Tým, že Ústavný súd vlastne mal dve možnosti ako rozhodnúť a vybral si tú, ktorá v sebe zahŕňala hrubú čiaru za celou tou kauzou tým spôsobom, že áno, v podstate mali ste pravdu, boli ste poškodený, ale ten status vám už vrátiť nemôžeme.

AFP: V tejto kauze beží ešte jedna sťažnosť na Ústavnom súde pre nečinnosť prezidenta. Tá je v akom stave?

PETER KUBINA: Tá bola prijatá na ďalšie konanie už dávno, v podstate ešte predtým, ako sa rozhodlo o nevymenovaní, o nej sa momentálne koná, sústredili sa doteraz na túto sťažnosť, lebo táto bola dôležitejšia, takže táto druhá bola na vedľajšej koľaji. Očakávam, že o nej bude rozhodnuté v primeranom čase, neviem, pravdu povediac, prečo ešte nebolo, ale ani som to veľmi neskúmal kvôli tomu, že prioritu mala táto dnešná sťažnosť.

Scrolltotop-sk