Predstavujeme vám biele vrany 2016

17. november 2016

Ocenenie získali učiteľka rómskych detí, bloger rozkrývajúci aktivity extrémistov a utečenkyňa so slovenskou asistentkou, ktoré čelia útokom.

Monika Podolinská

Učiteľka a bývalá riaditeľka Základnej školy v obci Muránska Dlhá Lúka, ktorej žiakmi sú výhradne rómske deti z blízkej osady. Pri svojej práci zdôrazňuje potrebu tolerancie a rešpektu k inakosti. Spolu s ďalšími zapája školu do množstva projektov a súťaží, žiaci dosahujú veľmi dobré výsledky. Ocenenie získala za vytrvalú a oddanú pomoc zraniteľným rómskym deťom napriek nepriazni spoločnosti i časti komunity.

Pozrite si video

Ján Benčík

Dôchodca, ktorý systematicky monitoruje a rozkrýva správanie slovenských neonacistov, extrémistov a konšpirátorov. Zbiera stopy, ktoré po sebe zanechávajú na webe a publikuje ich. Doteraz uverejnil 60 článkov. K materiálom chodí vypovedať na políciu a diskutuje so študentmi o hrozbách konšpiračných teórií a propagandy. Za svoje aktivity čelí urážkam, zosmiešňovaniu, ale aj fyzickým vyhrážkam. Dostal dokonca fotku náboja s jeho menom.

Pozrite si video

Khadra Abdile

Somálska utečenkyňa, ktorá prišla na Slovensko s malým synom, aby našla útočisko pred prenasledovaním rodiny. Často čelí urážlivým pokrikom pre svoj vzhľad a vierovyznanie. Niekoľkokrát ju fyzicky napadli, raz útok zastavila až Emília Trepáčová zo Slovenskej katolíckej charity. Viackrát podala trestné oznámenie, našla tiež odvahu verejne rozprávať o útokoch, ktorým ako moslimka čelí. Odvaha prehovoriť a brániť sa obrátením na štátne orgány je u ženy v jej kultúre a veku výnimočná.

Pozrite si video

Emília Trepáčová

Pracovníčka Slovenskej katolíckej charity, kde pomáha utečencom s integráciou do spoločnosti. Jej klientkou je aj somálska utečenkyňa Khadra Abdile, ktorú na ceste k lekárke bránila pred agresívnym násilníkom. Útočník jej vulgárne vynadal, napľul do tváre a vylepil dve facky. Obe čelia útokom a prejavujú odvahu, ktorou prekračujú strach i svoje kultúrne i ľudské hranice.

Pozrite si videoAk chcete zažiť atmosféru slávnostného odovzdávania ocenení, pozrite si kompletný videozáznam z Večera bielych vrán alebo našu fotoreportáž.

Scrolltotop-sk